Sam na sam z antykiem

Nasze korzenie są tym, o czym nie powinniśmy nigdy zapominać. Obecna Polska kultura wyrosła na dwóch filarach: kultury chrześcijańskiej i śródziemnomorskiej. Fundamentem tej drugiej jest antyk, wraz ze swoją cała sztuką i filozofią. Jego kolebką była starożytna Grecja. Dlatego też kraj ten jest dziś tak popularny wśród turystów.
W Grecji jest wiele miejsc, w których możemy poobcować z antykiem. Oczywiście, większość budowli uległo zniszczeniu, jednak część jest zachowana w dobrym stanie i można je zwiedzać, Odwiedzając wiele świątyń bóstw greckich możemy przypomnieć sobie nie tylko mity, których uczyliśmy się w szkole, lecz również poznać podstawy dzisiejszej architektury. To bowiem od starożytnych Greków uczyli się później wszyscy konstruktorzy. Analogicznie w przypadku innych dziedzin sztuki. Rzeźby, takie jak Dyskobol, czy tez popiersia filozofów do dziś są uznawane za doskonałe, klasyczne piękno. Wyrocznia Delficka do dziś budzi pewien niepokój i zachwyca swoją tajemniczością.
Odwiedzając liczne muzea możemy zapoznać się ze sztuką użytkową starożytnej Grecji. Nawet z pozoru zwykłe wazy czy talerze były wykonywane z wielką precyzją i dbałością o każdy szczegół. A ornamenty, jakie na nich znajdziemy, niejednokrotnie chcielibyśmy mieć na własnej zastawie.
Wycieczka do Grecji to więc nauka przez zabawę i poznawanie nowego. To dowiadywanie się więcej o nas samych i początkach naszej kultury, naszej tożsamości.

Marcelina Gamradzka

Witaj na moim serwisie o podróżowaniu. Mam nadzieję, że treści jakie tutaj zamieszczam Ci się spodobają i zostaniesz tutaj stałym bywalcem. Tylko pamiętaj podróże uzależniają!

Dodaj komentarz