Pokochaj kulturę śródziemnomorską

Podróże zagraniczne nierozłącznie wiążą się z poznawaniem odmiennych kultur i ludzkich zachowań. Logicznym jest, że ludzie w innych krajach mają inne zwyczaje i inne usposobienie niż my. Dlatego każda taka podróż to jednocześnie zdobywanie nowej wiedzy o innym człowieku.
Dużą popularnością cieszą się wycieczki w rejony morza śródziemnego. Panująca tam kultura znacznie różni się od naszej. Wynika to z kilku faktów. Ważny jest klimat. W związku z tym rytm dnia jest nieco inny. W środku dnia większość ludzi ma przerwę – i to zarówno w pracy jak i w obowiązkach domowych. Obiad i sjesta to niemalże świętość dla mieszkańców krajów romańskich. Za to prawdziwe życie zaczyna się po zmroku. Na zewnątrz już nie jest tak gorąco, panuje orzeźwiający chłód, kwitnie więc życie towarzyskie i miasta huczą do białego rana.
Ludzie mieszkający Hiszpanii czy we Włoszech mają też inny temperament. Mówi się, że w ich żyłach płynie gorąca krew i jest w tym ziarno prawdy. Przede wszystkim są bardziej otwarci niż my. Ich bezpośredniość widać niemalże na każdym kroku. Nikogo nie powinno dziwić, że podczas spaceru obcy ludzie będą do niego kiwać głową i mówić „dzień dobry”. To dla nich standard. Nie trzeba się znać, aby życzyć komuś dobrego dnia. Rzadko używa się również tytułów typu Pan/Pani. Zdarza się nawet, że dzieci mówią do własnych rodziców po imieniu i nie ma w tym nic dziwnego. Ludzie są po prostu bliżej siebie, nie izolują się od świata i nie odgradzają murem.

Marcelina Gamradzka

Witaj na moim serwisie o podróżowaniu. Mam nadzieję, że treści jakie tutaj zamieszczam Ci się spodobają i zostaniesz tutaj stałym bywalcem. Tylko pamiętaj podróże uzależniają!

Dodaj komentarz